Rodzaje oświetlenia rowerowego

Każdy miłośnik rowerowych wycieczek powinien zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni rower, ale również urządzenia towarzyszące, które znacznie mogą poprawić komfort jazdy.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia roweru jest oświetlenie. To właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto więc wybrać właściwe światła rowerowe i cieszyć się ich skutecznością.

Na rynku sprzętu kolarskiego możemy zauważyć wiele rozwiązań z dziedziny oświetlenia. Światła rowerowe mogą być mocowane w różnych miejscach roweru, dawać różne rezultaty oraz być zasilane na wiele sposobów.

Najprostszym rozwiązaniem jest oświetlenie bateryjne. Światła rowerowe zasilane bateriami są bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Można je montować na niemal każdym elemencie roweru. Dodatkową zaletą jest to, że takie światła nadają się do każdego typu roweru. Niestety takie oświetlenie ma również poważną wadę. Często bowiem okazuje się, że baterie zasilające lampkę szybko się rozładowują. Dobrym wyjściem jest jednak posiadanie przy sobie zapasowych baterii.

Znacznie lepszym, nowocześniejszym rozwiązaniem są lampki diodowe. Takie światła rowerowe są znacznie wydajniejsze. Dają wystarczającą ilość światła (znacznie większą niż tradycyjne żarówki). Dodatkową zaletą jest również to, że wymagają znacznie mniejszego zużycia prądu. Jeden komplet zamontowanych baterii może dać nam oświetlenie nawet na kilkadziesiąt godzin jazdy. Takie oświetlenie może być zamontowane zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Tylne oświetlenie diodowe najczęściej nie daje jednak jednolitego światła, ale migające, które pokazuje innym kierowcom, że jesteśmy na drodze.

Jednym z równie popularnych i bardzo starych rozwiązań jest dynamo. Takie światła rowerowe mają znacznie inny mechanizm. Nie są to światła zasilane bateriami. Do koła roweru zamocowane jest niewielkie urządzenie – dynamo. Połączone jest ono najczęściej z lampką umieszczoną z przodu roweru, pod kierownicą. Podczas jazdy na rowerze, wraz z ruchem koła wytwarza się energia dzięki której światło daje nam jasne oświetlenie. Intensywność światła zależy jednak od intensywności naszej jazdy. Im szybciej jedziemy, tym mocniejsze jest światło. Nierównomierna jazda może dawać nam słabe oświetlenie. Takie światła rowerowe są już jednak coraz rzadziej używane. Zdecydowanie przegrywają z wygodnymi i skuteczniejszymi światłami zasilanymi bateriami.

Innym rozwiązaniem, równie cenionym przez rowerzystów jest oświetlenie pasywne. Również przepisy prawne wymagają tego, aby rowerzyści byli odpowiednio oznakowani i widoczni po zmroku. Dobrze sprawdza się tutaj oświetlenie pasywne jakim są odblaski. Można je umieścić na rowerze lub ubraniu rowerzysty. Takie oświetlenie może nie daje większej widoczności na drodze, ale zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo.

Niezależnie od tego jakie oświetlenie wybierzemy dla swojego roweru musimy pamiętać o tym, że musi ono być wydajne, skuteczne i przede wszystkim powinno zapewnić nam duże bezpieczeństwo.