Bezpieczeństwo na rowerze

bicycle-427560_1280By być bezpiecznym na rowerze należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni rower do jego przeznaczania. Zagrażamy sobie i innym, gdy kolarzówką wybralibyśmy się w góry lub rowerem miejskim w trudny, górzysty teren. Odporność konstrukcji roweru, jego ciężar i rodzaje opon są dopasowane do rodzaju jego przeznaczenia. Dlatego też warto albo kupić rower bardziej uniwersalny, albo trzymać się przeznaczenia roweru.

Co gwarantuje nam bezpieczeństwo? Oto kilka podstawowych elementów:

  • Lusterko;

  • Klakson”;

  • Osłony na błotniki;

  • Kamizelki odblaskowe;

  • Wyposażenie dodatkowe: kask.

Czy rowerzyście przyda się „klakson”? Oczywiście, że tak. Przyda się on zarówno na drogach, jako sygnał ostrzegawczy, jak i na ścieżkach rowerowych. Dlaczego? Bo rowerzysta jest zmuszony uważać na niesfornych pieszych, którzy wciąż bezrefleksyjnie wchodzą na ścieżki rowerowe.

Do jazdy na rowerze przyda się kamizelka odblaskowa. Nie ma większego zagrożenia na drodze niż niewidoczny rowerzysta. Nie ma wprawdzie obowiązku noszenia takich, ale pozwala ona na szybsze dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę samochodu zarówno w nocy, jak i w dzień.

Osłony na błotniki kół rowerowych to nie tyle kwestia bezpieczeństwa, ile wygody. Jednak i komfort jazdy wpływa na nasze bezpieczeństwo, musimy zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego warto zadbać, by nasz błotnik dobrze nas chronił i byśmy mogli bez obaw o zabrudzenie podróżować rowerem o każdej porze roku.

Lusterko nie jest w Polsce obowiązkowym elementem wyposażenia roweru. A jednak warto i je zainstalować. Ułatwia wiele manewrów, zwłaszcza jeśli włączamy się w ruch samochodowy w mieście. Dzięki lusterku będziemy też bezpieczniej podróżować rowerem z dzieckiem. Dlaczego? Bez trudu możemy wtedy zerkać na dziecko siedzące w foteliku za nami. Współczesne lusterka są eleganckie, rzec można – designerskie – i bardzo funkcjonalne. Bez trudu dopasujemy odpowiednie ze specjalistycznym mocowaniem do naszej kierownicy (jaka ona by nie była). Dostępne są też lusterka montowane w kaskach.

A dlaczego należy nosić kask podczas jazdy na rowerze? Niestety w Polsce kaski nie są powszechne. Nawet dzieci często ich nie noszą, chociaż powinny. Kask musi być jednak dopasowany do rodzaju jazdy (sportowa, rekreacyjna itp.) oraz powinien być wysokiej jakości. Tylko taki uchroni nas przed groźnymi urazami czaszki.

Są też przeciwnicy wprowadzania kasków dla rowerzystów. Wskazują oni na badania z których wynika, że w krajach w których obowiązkowe kaski zostały wprowadzone, wcale nie doszło do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów. Wręcz przeciwnie. Badania te wykazują, że nie ma większego związku między urazami głowy, a noszeniem kasków. Być może nawet i rowerzyści i inni kierowcy na drodze, widząc kask na głowie rowerzysty, pozwalają sobie na więcej, niż gdyby takiego zabezpieczenia nie było.

Oczywiście mówiąc o bezpieczeństwie rowerzysty należy także pamiętać o sprawach podstawowych, takich jak:

  • Dobre oświetlenie, zarówno z przodu, jak i z tyłu;

  • Sprawnie działający hamulec;

  • Dodatkowe odblaski.

Leave a Reply