Czym jest rower szosowy?

Niekiedy wydaje nam się, że konstrukcja roweru nie wpływa na nasze bezpieczeństwo, komfort jazdy, czy zdrowie i osiągane wyniki sportowe. Jeśli tak myślimy, jesteśmy w dużym błędzie. Konstrukcja roweru, jego wielkość, materiały z których został wykonany oraz wiele innych cech ma wpływ na komfort naszej jazdy. Właśnie dlatego kolarstwo wypracowało kilka podstawowych, ale bardzo różniących się od siebie rowerów. Każdy z nich posiada inne wyposażenie i parametry, dzięki czemu przystosowany jest do innych warunków jazdy.

Jednym z najpopularniejszych rowerów jest rower szosowy. Jest to typowo sportowy rower, który został przystosowany i przeznaczony do jazdy po twardej powierzchni.

Rower szosowy to rower o bardzo prostej konstrukcji. Posiada dwa koła o takiej samej średnicy oraz klasyczną, prostą ramę. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo klasycznym, normalnym rowerem. Jeśli jednak dokładniej przeanalizujemy jego konstrukcję zauważymy kilka istotnych szczegółów, które mają duży wpływ na komfort jazdy na tym rowerze.

Przede wszystkim rower szosowy ma znacznie cieńsze opony od tych, które możemy zauważyć np. u rowerów górskich. Wąskie koła pozwalają na osiągnięcie większej prędkości oraz komfortowej jazdy po twardej, równomiernej nawierzchni.

Kolejnym istotnym elementem takiego roweru jest oczywiście jego rama. Rower szosowy musi posiadać bardzo prostą w konstrukcji ramę składającą się z głównego trójkąta. Rama musi być wykonana z lekkich i odpornych na zniszczenia materiałów. Dzięki temu nie stanowi zbędnego obciążenia dla kolarza i umożliwia jazdę z bardzo szybką prędkością.

Rower szosowy musi również posiadać mechanizm umożliwiający pedałowanie i wprawianie kół w ruch oraz kierownicę i siodełko. Wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia i oświetlenie są uzależnione od preferencji producenta sprzętu oraz właściciela konkretnego roweru.

Najważniejsze jest jednak to, że rower szosowy jest przeznaczony do jazdy po utwardzonej powierzchni. Próby jazdy na nierównych lub miękkich powierzchniach zawsze będą skutkowały awariami, niebezpiecznymi wypadkami lub będą całkowicie niemożliwe do zrealizowania. Warto więc pamiętać, że rower szosowy nie nadaje się do jazdy wszędzie.

Tego typu rower najczęściej wykorzystywany jest przez pasjonatów kolarstwa oraz profesjonalnych kolarzy. Pozwala on na uzyskanie bardzo dużej prędkości podczas jazdy, przy nawet niewielkim nakładzie sił. Właśnie dlatego tak bardzo jest uwielbiany przez wielu kolarzy.

Każdy kto chciałby zostać właścicielem takiego roweru musi jednak liczyć się z niemałymi kosztami. Zakup roweru szosowego, nawet średniej jakości z niewielkim wyposażeniem i o większej wadze może wiązać się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.

Rowery szosowe zyskują jednak coraz to nowszych zwolenników i docierają do coraz szerszego grona klientów. Jest to pozytywna zmiana ponieważ mądre uprawianie kolarstwa może okazać dobrym sposobem na zadbanie o kondycję i zdrowie. Być może warto spróbować i dokładniej zainteresować się takim sportem i tego typu rowerem.