Jak wygląda obecny handel z Chinami?

Polska jest krajem, który każdego dnia importuje i eksportuje ogromne ilości różnego rodzaju towarów. Przynależność polski do Unii Europejskiej sprawia, że nasz kraj najczęściej prowadzi handel międzynarodowy właśnie z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jak się okazuje Polska prowadzi również poważne operacje gospodarcze z krajami nawet spoza kontynentu europejskiego.

Jak wskazują dane Polska prowadzi handel na szeroką skalę również z państwami azjatyckimi. Jednym z głównych partnerów handlowych z tego kontu netu są Chiny. Handel z Chinami jest prowadzony na kilkukrotnie wyższym poziomie niż z innymi państwami azjatyckimi.

Istotne jest również to, że handel z Chinami skupia się głównie na imporcie towarów z Chin do Polski. Eksport w tym samym kierunku jest kilkukrotnie niższy niż import. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim znacznie łatwiejszy jest handel z Chinami opierający się na imporcie. Chiny są światową potęgą w produkcji niemal każdego towaru. Towary wyprodukowane w Chinach nie zawsze są towarami najwyższej klasy. Są to jednak najtańsze i najłatwiej dostępne towary niemal na całym świecie. Kierując się logiczną kalkulacją okazuje się, że niekiedy bardziej opłacalne jest sprowadzenie danego towaru z Chin niż wyprodukowanie go na terenie naszego kraju. Właśnie dlatego handel z Chinami tak bardzo rozwija się w ostatnich latach.

Problemy gospodarcze występujące na całym świecie, kryzysy finansowe i zubożenie społeczeństwa od dłuższego czasu omijają jednak potężne Chiny. Poprzez to mogą one prowadzić otwarty, nie obarczony wysokim ryzykiem handel z całym światem.

Handel z Chinami nie jest domeną jedynie naszego kraju. Zauważa się, że niemal cały świat ogarnięty jest produktami z napisem „Made in China”.

Ryzykowne jest jednak to jak bardzo jednostronnie wygląda handel z Chinami. Nasz eksport do tego kraju od wielu lat osiąga niski poziom. Okazuje się, że mamy niewiele do zaoferowania tak potężnej fabryce produkującej niemal wszystko. Dodatkowym problemem jest właśnie to, że Chiny nauczyły się doskonałego zarządzania. To Chiny chcą zarabiać na innych państwach, lecz same nie pozwalają zarabiać na nich.

Dodatkowym problemem może okazać się również to, że handel z Chinami, jako państwem znacznie odległym i odmiennym kulturowo i politycznie nie jest łatwy. Znaczące różnice prawne, bariera językowa i znaczna odległość sprawiają, że prowadzenie interesów z Chinami nie jest łatwym zadaniem i niekiedy może wymagać bardzo dużych nakładów finansowych. Być może jest to kolejny oraz bardzo poważny problem, który utrudnia stosunki handlowe z tym państwem.

Choć handel z Chinami nieustannie się rozwija i nabiera coraz to większego zasięgu musimy być świadomi tego, że to China zarabiają na nas, a nie my na Chinach. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ prowadzi do pewnego rodzaju uniezależnienia się od dostawców z obcego kontynentu. Być może warto więc zwracać uwagę na to od jakiego producenta pochodzą produkty, które kupujemy niemal każdego dnia.