Handel detaliczny rowerami

Da się obecnie zauważyć tendencję polegającą na wzroście zainteresowania rowerami ze strony rosnącej liczby Polaków. Jednocześnie też popularyzacja zdrowego trybu życia oraz dbania o kondycję powoduje chęć nabywania różnego rodzaju rowerów. W rezultacie powstaje coraz więcej punktów detalicznych, prowadzących handel właśnie tymi środkami transportu.

Handel detaliczny rowerami jest dzięki powyższym trendom coraz bardziej opłacalny. Zyski sprzedawców dwukołowców stale rosną. Z jednej strony jest to zjawisko wysoce korzystne dla owych detalicznych punktów sprzedaży, z drugiej natomiast tracą nieco właściciele większych firm zajmujących się sprzedażą rowerów. Dlaczego właśnie handel detaliczny robi się coraz popularniejszy w przypadku rowerów?

Jest to spowodowane faktem, że w handlu detalicznym można liczyć na nieco niższe ceny, co z kolei jest wynikiem sprzedaży znacznej liczby rowerów używanych. To właśnie rowery używane są tym towarem, który w znaczącym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie polskiego rynku rowerowego, który, jak wspomniano, stale rośnie.

Przeciętny amator jazdy na rowerze właśnie handel detaliczny rowerami będzie uważał za miejsce, gdzie może kupić idealny rower dla siebie. Tzw. sieciowe punkty sprzedaży, posiadające wiele sklepów, często na terenie całego kraju lub nawet międzynarodowe, najczęściej posiadają w ofercie jedynie rowery nowe. Te natomiast cechują się często wysokimi, a w każdym razie wyższymi niż detaliczne punkty sprzedaży, cenami.

W efekcie trend popularyzacji rowerów zaspokaja w dużej mierze właśnie handel detaliczny rowerami. Nie oznacza to oczywiście, że sieciowe punkty sprzedaży oraz większe firmy są całkowicie pozbawione dochodów, lub że nie są w stanie konkurować z punktami detalicznymi. Mają one swoje własne metody stałego pozyskiwania nowych klientów. Jak tego dokonują? Przede wszystkim oferują sprzęt wysokiej klasy, który dla osób bardziej zaprawionych w kolarstwie oraz, szerzej, jeździe na rowerze, jest bardzo wartościowy. Osoby uprawiające jazdę rowerową zawodowo lub ci, którym zależy na wysokiej jakości sprzętu, zwykle wolą kupować rowery w sieciowych punktach sprzedaży.

Ponadto nie można zapominać, że handel detaliczny rowerami, o którym mowa, to także sprzedaż części rowerowych. Tutaj także dominują części używane, a przyczyna takiego stanu rzeczy jest ta sama, jak w przypadku sprzedaży rowerów używanych – można je po prostu nabyć w niższej cenie.

Przedsiębiorca prowadzący handel detaliczny rowerami ma najczęściej swoją własną, w miarę stałą grupę klientów, którzy nabywają od niego rowery oraz części rowerowe. Często w punktach takich funkcjonują także serwisy naprawcze. To także dochodowe przedsięwzięcie, choć oczywiście wymaga ono bardzo dużego profesjonalizmu i znajomości budowy rowerów.

Z powyższych przyczyn handel detaliczny rowerami zaczyna coraz bardziej „dochodzić do głosu” w polskim krajobrazie. Biorąc pod uwagę wszystko, o czym mowa była powyżej, należy się spodziewać utrzymania tego trendu w najbliższych latach.