Jaki rower wybrać?

bicycle-910398_1280Jaki jest rower, każdy widzi – tak można sparafrazować słynne powiedzonko. Rodzajów rowerów jest jednak więcej niż mogłoby się wydawać. Są rowery do jazdy na różnych typach podłoża, do osiągania różnej prędkości. Takie, które umożliwiają jazdę rekreacyjną oraz nadają się do treningu sportowego. Wybierając więc rower musisz najpierw zastanowić się do czego go potrzebujesz, jakie masz potrzeby, a później po prostu wybrać właściwy. Oto najpopularniejsze typy rowerów, wraz z charakterystyką:

  • Rower górski – przeznaczony do jazdy po górach, jak sama nazwa wskazuje, są jednak i podtypy tego roweru przeznaczone albo do górskich maratonów, albo do jazdy crossowej.

  • Miejski – to rower idealny do jazdy po mieście.

  • ATB – przeróbka roweru górskiego, dostosowana do nieco lżejszych tras.

  • BMX – rower do tak zwanych ewolucji.

  • Trekkingowy – idealny do turystyki rowerowej.

  • Szosowy – szybki rower, idealny do jazdy po szosie.

Każdy z wyżej wymienionych rowerów ma dość ściśle określone przeznaczenie. Jednak czasem i od nadmiaru może boleć głowa. Kiedyś wyboru nie było i jakiego byśmy roweru nie mieli, jeździliśmy nim wszędzie. Gdy dostępne były jedynie składaki, kolarzówki i rowery górskie, te ostatnie były szczytem marzeń, bo były najbardziej uniwersalne. Dziś też, nie mając sprecyzowanych oczekiwań, szukamy roweru uniwersalnego. Co to jednak znaczy i jaki wybór okaże się takim wypadku najlepszy?

Po pierwsze zastanów się, do czego będziesz wykorzystywać rower najczęściej: jazda do pracy, jazda po mieście, a może weekendowe wycieczki rowerowe? Jaka nawierzchnia będzie najczęściej pod Twoimi kołami? Rozważ to wszystko, a potem przejdź do następnego punktu.

Po drugie rozważ, ile chcesz przeznaczyć na rower. Przedział cenowy może być naprawdę szeroki. Każdy z typów roweru można kupić po niższej i wyższej cenie. Będzie się różnił jakością i wyposażeniem. Nie warto oczywiście kupować roweru słabej jakości. Jeśli mamy więc ograniczenia finansowe, sprawdźmy, które typy rowerów są tańsze. Kupmy lepszy, choć można nie nasz wymarzony.

Przyjrzyjmy się na początek rowerowi górskiemu. Jak już wspomnieliśmy, i jak sugeruje jego nazwa, jest idealny do jazdy po trudniejszym, górzystym terenie. Sprawdzi się jednak również na weekendowe wycieczki (dokąd by one nie były) oraz do jazdy po mieście. Jest wytrzymały i sprawdzi się na szosach i chodnikach, choć bieżnik jego opon wskazywałby na zupełnie inną, trudniejszą nawierzchnię.

Dodatkowym plusem tego roweru jest fakt, że jest on bardzo popularny. To sprawia, że powszechnie można kupić dobrej jakości rower górski w rozsądnej cenie. Umożliwia to nam kupienie w miarę uniwersalnego pojazdu, który sprawdzi się na każdym terenie. Możemy nim dojeżdżać do pracy, ale też zabrać go na wakacyjny wyjazd. Z rowerem szosowym czy miejskim taka sztuczka już by się nie udała. Dlatego też tym, którzy nie wiedzą jaki rower wybrać, ale zamierzają mieć tylko jeden na każdą okazję oraz nie zamierzają ograniczać się z jego używaniem do codziennej jazdy po mieście, polecamy rower górski.

Leave a Reply