Rowery – rodzaje, które musisz poznać!

W ostatnich latach aktywność fizyczna na stałe zagościła w domach wielu Polaków. Staramy się stale spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, aby dbać o nasze zdrowie i czerpać przyjemność z piękna natury. Władze wielu miast coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców i zapewniają dostęp do wielu atrakcyjnych ścieżek rowerowych oraz rowerów miejskich.

Teorii na temat powstania pierwszego projektu roweru jest wiele: Leonardo da Vinci — w 1493 r. na jednym z rysunków przedstawił projekt dwukołowego pojazdu; Jefim Artamonow — według Rosjan, to on odpowiada za pierwszy rower, który stworzył w 1801 roku. Bez względu na zarys historyczny, rowery na stałe zdominowały życie wielu osób. Stały się sposobem na szybkie dotarcie do pracy lub w inne wyznaczone miejsce oraz miłym sposobem na aktywność fizyczną. Oferty sklepów rowerowych stają się coraz bardziej rozbudowane i coraz częściej mamy duży problem z wyborem odpowiedniego roweru.

Ciężko podzielić rowery na specjalistyczne rodzaje, ponieważ wiele zależy na przykład od konstrukcji oraz przeznaczenia. Aby zobrazować nieco to zagadnienie możemy zaproponować poniższe podziały.

PODZIAŁ ROWERÓW ZE WZGLĘDU NA PRZEZNACZENIE

ROWERY WOJSKOWE
Przez wielu specjalistów określane były jako jeden z najlepszych środków transportu podczas walki z wrogiem.

ROWERY GÓRSKI (XC, DH, Enduro)
Jedne z popularniejszych rodzajów rowerów oferowane przez każdy sklep górski. Stosowane w trudniejszych warunkach niż popularne rowery szosowe. Najczęściej podczas przejazdów w górach oraz lesie lub przystosowanych do tego torach.

BMX
To stosunkowo nowa nazwa dziedziny sportu oraz roweru, która została zapoczątkowana w latach 70. Posiadają prostą i jednocześnie wzmocnioną konstrukcję, która idealnie sprawdza się na torach z przeszkodami.

ROWERY DO DRIFTU I STREETU
To z pewnością rowery dla osób żądnych nowych wyzwań i lubiących adrenalinę. Często możemy spotkać je w skateparkach, ponieważ służą do wykonywania niebezpiecznych i spektakularnych trików.

ROWERY PRZEŁAJOWE
Często przypominają konstrukcją rowery szosowe. Wykorzystywane do kolarstwa przełajowego.

ROWERY TREKINGOWE
Jeżeli lubimy dłuższe przejażdżki rowerem i aktywne zwiedzanie, warto sięgnąć po rower trekingowy, który został przystosowany dla zaawansowanych turystów. Najczęściej wykorzystywane podczas długich tras rowerowych, trwających nawet po kilka dni.

Wśród pozostałych rodzajów możemy wyróżnić jeszcze następujące rowery:

– wyścigowe szosowe,
– przełajowe,
– torowe,
– turystyczne,
– miejskie,
– dziecięce,
– biegowe,
– stacjonarne,
– cyrkowe,
– transportowe,
– drezyny,
– speedrowerowy,
– trialowe.

Jeżeli szukamy bardziej zaawansowanych informacji o rowerach, warto wspomnieć o kolejnym podziale.

PODZIAŁ ROWERÓW ZE WZGLĘDU NA BUDOWĘ
– cruisery,
– znane od pokoleń -tandemy,
– choppery,
– składane,
– poziome,
– monocykle,
– kwadrycykle.

W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy sprzedawców, którzy z pewnością mają odpowiednią wiedzę na temat danych modeli rowerów. Sklep górski, czy inny sklep rowerowy posiadają często podział na konkretne kategorie, które powinny ułatwić podjęcie decyzji.

Leave a Reply