Rower na nieco dłuższe wycieczki

Wycieczki rowerowe za miasto, po mieście, do lasu, na piknik czy do parku – pewnie każdy z nas choć raz uczestniczył w takowej. Ale pewnie też wielu z nas słyszało o nieco dłuższych wypadach jednośladem, takich, co to trwają nawet kilka tygodni lub miesięcy. W naszym krótkim poradniku przybliżymy Państwu kilka faktów dotyczących takich właśnie wycieczek, zwłaszcza tych dotyczących rowerów i ich kwestii technicznych. Po pierwsze należy zacząć od tego, że rowerem przeznaczonym do takich właśnie wojaży jest rower trekkingowy. Inny niż rower miejski, zupełnie inny niż popularny rower górski, którym dysponuje większość z nas. Przyjrzyjmy się zatem z bliska rowerowi trekkingowemu:

– koła. Rower trekkingowy zazwyczaj posiada jeden z dwóch rodzajów kół: 28 lub 26 calowe. Te drugie występują znacznie rzadziej, rowery z mniejszymi kołami są wyglądem zbliżone do popularnych rowerów górskich.

– lampki. Ze względu na długie trasy i trudne warunki jakim jest poddawany rower trekkingowy wszystkie lampki są na tak zwane dynama. Nie trzeba więc wozić z sobą całego stosu baterii na wymianę. Prąd potrzebny na zapalenie lampki jesteśmy w stanie wyprodukować samodzielnie podczas jazdy na rowerze.

– błotniki -. To także niezwykle istotne w przypadku, gdy chodzi o rower trekkingowy. Błotniki pozwalają na w miarę komfortową jazdę podczas deszczu czy też po mokrej nawierzchni. Woda czy błoto nie lądują na kolarzu i na jego ubraniach. Świetnie sprawdzają się także w trakcie jazdy po lesie.

– bagażniki. To także niezbędny element, który posiada każdy rower trekkingowy. Oczywiście służą one do przewożenia całego ekwipunku, który jest niezbędny podczas wielotygodniowej czy wielomiesięcznej wędrówki. Namiot, karimata, śpiwór, zapasy jedzenia czy ubrań t tylko część rzeczy, które każdy wojażer musi z sobą zabrać.

– sakwy. To właśnie w nich można schować wszystkie drobne i nieco grubsze rzeczy, jakie chcemy z sobą zabrać w podróż. Sakwy powinny być wodoodporne, lekkie, wytrzymałe na różne warunki, nie tylko atmosferyczne. Powinny mieć solidne mocowania, tak by nie odpadły chociażby podczas jazdy po górzystym terenie.

Generalnie rower trekkingowy powinien być wytrzymały i niezawodny – to główne priorytety, jakie powinny przyświecać ich producentom. Narażanie roweru na różne warunki, na przeciążenia nie mogą go łamać czy psuć – wszak trudno zabrać z sobą rower zapasowy. Dlatego wykorzystane do jego budowy materiały powinny być mocne i wytrzymałe. Rower ten musi przewozić mnóstwo bagażu, musi także bez problemu utrzymać samego rowerzystę. Bardzo często całe obciążenie przekracza 60 kilogramów. Ważne by cały ciężar był równomiernie rozłożony i zapewniał komfortową jazdę.

Jeśli chodzi o cenę, to oczywiście rower trekkingowy jest odpowiednio droższy niż zwykły rower górski. Nie warto jednak kierować się wyłącznie tym czynnikiem wybierając dla siebie ten najbardziej odpowiedni model. Zwracajmy przede wszystkim uwagę na jego wagę, materiały z jakich został wykonany, zastosowane rozwiązania oraz na wyposażenie. Powinno być bogate, solidne i nie utrudniające jazdy.