Czy wiesz już wszystko o rowerze górskim?

Każdy z nas kiedyś o nim słyszał, większość z nas pewnie nawet na nim jeździła. O Czym mowa? Oczywiście o rowerze górskim, profesjonalnie zwanym i znanym rowerem MTB – od angielskiego Mountain Terrain Bike. Co takiego wyróżnia rowery MTB od zwykłych popularnych składaków, czy rower MTB nadaje się do zwykłej, codziennej jazdy szosowej? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiedzą się Państwo czytając nasz artykuł. Zacznijmy od samego początku, czyli od tego co mogą stwierdzić wszyscy – to jest od wyglądu. Tradycyjny rower MTB, ten znany nam jako rower górski ma bardzo charakterystyczny, sportowy wygląd. Zazwyczaj prostą, aluminiową ramę, dwa koła, które mogą występować w trzech średnicach: 26, 27,5 i 29 cali, charakterystyczne, podłużne, wąskie siodełko a także prostą nisko usytuowaną kierownicę. Rower ten od razu można poznać na ulicy – znacznie różni się od popularnych składaków czy niezwykle modnych ostatnio tak zwanych rowerów miejskich.

Rowery MTB posiadają charakterystyczne, jedyne w swoich rodzaju przełożenie. W rowerach nieprofesjonalnych, tak zwanych rowerach XC waha się w przedziale 21 – 27, natomiast w rowerach profesjonalnych: 11 -22.

Warto zauważyć, że istnieje kilka typów rowerów MTB. Oto one:

– rowery Cross country – tak zwane rowery XC – najczęściej wybierane do jazdy po mieście czy na rodzinne przejażdżki za miasto. Ten typ jest stosunkowo tani, stosunkowo wydajny i stosunkowo długo służy. Z pewnością nie zadowoli żadnego profesjonalnego kolarza, będzie dla niego niewystarczający.

– rowery zjazdowe – tak zwane Downhill. Ważą one od 16 do 23 kilogramów i posiadają charakterystyczną tylko dla siebie geometrię kół – 203 – 300 mm. To co w nich ważne, jak sama nazwa sugeruje, to hamulce. Jako rowery zjazdowe muszą je mieć niezawodne i bardzo dobre. Są to hamulce tarczowe hydrauliczne – bardzo podobne do tych wykorzystywanych w motocyklach lub samochodach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że potrafią zatrzymać pojazd szybko, nawet przy bardzo dużej prędkości – w tym wypadku najczęściej zjazdowej.

– rowery do freeride. Freeride to jeszcze mało znana, choć już coraz bardziej popularna dyscyplina zaliczana do sportów ekstremalnych. Bardzo podobna do downhill, jednak odbywa się na zupełnie innym rodzaju roweru. Rower do freeride to jedna z odmian rowerów MTB. Charakteryzuje się jednak tym, że ma szerokie koła, duży skok amortyzacyjny oraz wielokomorowe obręcze, które mają zapewnić mu wytrzymałość na spore obciążenia.

– rowery do dirtbike. Dirtbike to jedna z dyscyplin sportowych, która polega na skakaniu na rowerze i wykonywaniu w powietrzu różnych ewolucji. Sport zaliczany do ekstremalnych. Rowery wykorzystywane do tego typu sportu są mniejsze, posiadają sztywne i mocne ramy oraz inne części, posiadają spore amortyzatory, które muszą uchronić rower i zawodnika przed wstrząsami.

Jak widać – rowery MTB to bardzo duża rodzina jednośladów. Każdy miłośnik dyscyplin sportowych związanych z tymi pojazdami z pewnością znajdzie rower najbardziej odpowiedni dla siebie.