Rowery holenderskie na polskim rynku

Ojczyzną rowerów jest Holandia. Co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości. I nie chodzi tutaj o kraj, w którym rowery wymyślono, bo nie jest to Holandia (największe zasługi dla powstania rowerów mają Francuzi i Niemcy), a o państwo, w którym dwukołowców jest najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Otóż w Holandii rowerów jest więcej niż obywateli.

Nie można się zatem dziwić, że państwo to daje nazwę konkretnemu rodzajowi rowerów, których jest tam z resztą najwięcej. Są to rowery miejskie. Inna ich nazwa to rowery holenderskie. W kraju tulipanów i wiatraków właśnie mieszkańcy miast posiadają najwięcej dwukołowców i najczęściej się nimi poruszają – ponad jedna trzecia wszystkich podróży odbywa się właśnie tą drogą.

Rowery holenderskie funkcjonują obecnie na rynkach większości państw świata. Na polskim rynku są one także jednymi z najpopularniejszych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że właśnie rowery holenderskie, czyli miejskie, są bardzo dobrze przystosowane do jazdy w mieście. Jazda nimi, dzięki specjalnej budowie, jest lekka i przyjemna. Są to też rowery zwrotne, co jest bardzo ważne, bo czas reakcji na nieprzewidziane wydarzenia jest w warunkach miejskich wyjątkowo istotny.

Rowery holenderskie są stworzone do jazdy relaksacyjnej, służącej jedynie przyjemności lub rekreacji. Z całą pewnością nie nadają się one do uprawiania sportu czy do dłuższych tras. Nie są także stworzone do jazdy w gorszych warunkach oraz na gorszej nawierzchni. Wszystkie te cechy są rezultatem szczególnej budowy tych dwukołowców, w tym ułożenia i kształtu ramy, rodzaju opon, siodełka, a także kierownicy. Warto też nadmienić w tym miejscu, że omawiane rowery najczęściej nie mają przerzutek, choć tutaj akurat bywa różnie.

Wspomniany rodzaj rowerów może być przeznaczony dla każdego użytkownika. Są zatem rowery holenderskie męskie, damskie, dziecięce, itd. Szeroki wybór jest jeszcze jednym elementem wpływającym na podniesienie ich popularności w Polsce (podobnie jak w wielu innych krajach, w tym w samej Holandii). Kolejny podział, jaki można tutaj dostrzec, to rowery nowe i używane. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Fakt, że rowery używane są dostępne na rynku polskim w znacznej mierze przyczynia się do podniesienia ogólnej popularności rowerów oraz sportów rowerowych. Rowery holenderskie mają tutaj więc duże zasługi. Faktem, o którym też należy tu wspomnieć jest cena – zwykle te używane są tańsze, a zatem ludzie chętniej je kupują. Wystarczają one bowiem całkowicie do lekkiej i relaksacyjnej jazdy, którą preferuje większość Polaków.

Omawiany gatunek rowerów sprawdza się zatem na rynku polskim idealnie, odpowiadając na bardzo wiele potrzeb, jakie Polacy mają względem rowerów. Nie licząc osób lubiących długie wyprawy za miasto oraz tych, którzy używają rowerów sportowych, większość Polaków jest całkowicie usatysfakcjonowana z tego, co oferują rowery holenderskie.