Dlaczego warto jeździć na rowerze?

chandler-motion-850323_1280Jazda na rowerze to sport, który zna każdy z nas. Od małego wszyscy dostajemy rowery na komunię jako prezent od rodziców lub dziadków. Całe dzieciństwo spędzamy na dworze, jeżdżąc rowerem jak oszalali po osiedlu i przyjeżdżając do domu tylko wtedy, kiedy na naszej drodze pojawił się kamień i mama musi przemyć nasze kolana wodą utlenioną. Rower to z pewnością jeden z pierwszych sportów, które zaczynają uprawiać dzieci. Warto kontynuować tę aktywność, która jest dobra nie tylko dla naszego ciała, ale również i dla duszy. Doskonale wpływa na nasze samopoczucie i sprawność fizyczną, a przy tym możemy cieszyć się z ekologicznego życia, ponieważ dbamy o środowisko i o własny portfel.

Zdrowe środowisko

Jeżdżąc rowerem rezygnujemy z samochodu oraz innych środków transportu. Ponieważ jest to sprzęt, który napędzamy siłą naszego ciała, nie ma obawy o zanieczyszczanie środowiska toksycznymi spalinami. Nasz rower pozwala nam kontynuować życie w wersji ekologicznej, dzięki czemu mamy również czyste sumienie. Co więcej, rowery są ciche. To ogromny plus w dużych miastach w których generowany hałas przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Dzięki temu możemy chociaż w minimalnym stopniu przyczynić się do jego ograniczenia.

Cenny czas

Jazda rowerem to przede wszystkim duża oszczędność czasu. Nie musimy stać w korkach, które w dużym mieście są najczęstszym powodem spóźnień do pracy lub konieczności wstawania z łóżka niemal godzinę wcześniej. Co więcej, można dostać się nim wszędzie tam, gdzie nie dojedzie już samochód, tramwaj czy autobus. Z uwagi na swoje małe gabaryty, rower zmieści się w każdą szczelinę, przejedzie po trawie, między drzewami..dosłownie wszędzie!

Pieniądze w portfelu

Rower to także oszczędność pieniędzy. Nie musimy wydawać kolejnych wielkich sum na paliwo lub bilet miesięczny. Jeśli zainwestujemy około tysiąca złotych w porządny rower, możemy mieć pewność, że przez długi czas nie będzie on wymagał żadnych napraw serwisowych. Jedyne co będzie nam potrzebne to dobra pompka i olej do naoliwienia łańcucha. Można dzięki temu oszczędzić pieniądze na całkiem fajne wakacje lub kilka nowych ubrań do garderoby. Prawda, że fajna perspektywa?

Dobry nastrój, mocne mięśnie i zdrowy kręgosłup

Naukowcy twierdzą, że jazda na rowerze ma niezawodny wpływ na nasz dobry nastrój. Pomaga w zwalczaniu depresji i melancholii, które niemal codzienne towarzyszą co drugiemu człowiekowi na świecie. Świeże powietrze pozwala dotlenić mózg i sprawia, że czujemy się rześcy i energiczni. To w końcu także trochę sportu, wobec tego nasza kondycja fizyczna także nie powinna narzekać. Kształtujemy zarówno mięśnie nóg jak brzucha, zwłaszcza jeśli codziennie pokonujemy trasę kilku kilometrów i to jadąc przez pewien odcinek pod górę. Pracują wówczas także mięśnie kręgosłupa, zwłaszcza te głębokie. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio ustawić swoje siodełko. Zbyt wyprostowana pozycja podczas jazdy na rowerze może bowiem wpłynąć negatywnie na jego lędźwiową część.

Leave a Reply